Informacje
Idea
Grupa „otwórz głos” to dobry wybór na początek pracy z głosem, jeśli nie wiesz od czego zacząć, chcesz się rozeznać, co można w tym temacie zrobić, czujesz, że Twój głos jest słaby, szybko się męczy lub nie wykorzystujesz jego potencjału. Jest to też po prostu miły sposób na spędzenie czasu po pracy i okazja na poznanie ciekawych, otwartych i chcących się rozwijać ludzi.
Program
Podczas zajęć uczymy się, jak panować nad głosem, wzmacniamy go i uelastyczniamy. W programie znajdują się ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, słuchowe i emisyjne oraz zadania na kreatywne wykorzystanie głosu. W ten sposób budujemy solidną bazę zarówno do mówienia, jak i śpiewania. Na warsztatach pojawiają się elementy wypowiedzi – jak mówić wyraźnie, donośnie i ciekawie. Uczymy się także śpiewać w grupie tak, aby było to przyjemne, niekoniecznie perfekcyjne.
Dla kogo?
Dla tych, którzy czują, że nie panują nad swoim głosem, nie lubią go albo się wstydzą.
Dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją ekspresję wokalną zarówno w mowie, jak i śpiewie.
Dla tych, którzy potrzebują wzmocnienia swojego głosu poprzez regularne ćwiczenia.
Dla tych, którzy chcą odkryć prawdziwą siłę swojego głosu.
Kiedy i gdzie?
Czwartki, 19:30-21:30
Cykl obejmuje 8 spotkań od lutego do kwietnia 2025.
Pierwsze zajęcia odbędą się 20 lutego 2025.
Prowadzący:
Piotr Filonowicz
Aleksandra Kowalczyk
Akademia Sztuki i Kultury
Al. Jana Pawła II 36c
Inne informacje
W warsztatach weźmie udział do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Ćwiczymy w wygodnym stroju, aby mieć swobodę ruchu. Na salę warsztatową wchodzimy w zmienionym obuwiu.
Na zajęcia należy przychodzić 15 minut przed ich planowym rozpoczęciem.
Prosimy o pomoc instruktorce we wspólnym sprzątnięciu sali po zajęciach.
Prowadzenie
Prowadzący
-
Piotr Filonowicz
Stworzył i prowadzi warsztaty teatralne Akademii Sztuki i Kultury. Jest absolwentem Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, założycielem grup Linia Nocna oraz Fabryka Destrukcja. Organizuje podróże etnomuzykologiczne. Prowadzi zajęcia z otwierania głosu. Stworzył Przędzalnię głosu. Jest współtwórcą improwizacji wolnej.
Brał udział w licznych warsztatach teatralnych (m. in.: pod kierunkiem Eugenio Barby, Thomasa Richardsa). Piotr Filonowicz jest także autorem realizowanych w teatrze scenariuszy. Publikował eseje o Rilkem, Prouście, Schulzu, Wyspiańskim.
Tworzy liczne projekty artystyczne. Jest prezesem Fundacji Sztuki Współczesnej. -
Aleksandra Kowalczyk
Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.