FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Szkoła
Aktorska
Jakie konkretne umiejętności zdobędę?
Udział w warsztatach teatralnych gwarantuje zwiększenie pewności siebie, a także większą świadomość używania swojego głosu i ciała – zarówno na scenie, jak i w innych sytuacjach publicznych. Nauczysz się lepiej kontrolować swój stres. Zwiększysz swoje kompetencje w zakresie współpracy, zwiększysz kreatywność i swobodę myślenia. Lepiej zrozumiesz jak działają twoje emocje. Ale przede wszystkim spędzisz świetny czas z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.
Czy muszę być utalentowany?
Nie, nie o to tu chodzi. Zależy nam na tym, żeby każdy miękko przesuwał granicę swoich umiejętności. To czy przesuniesz swoją granicę z punktu B do D, czy też z punktu C do G, nie ma aż tak dużego znaczenia. Tylko niektórzy spośród naszych uczestników chcą zostać zawodowymi aktorami, reszta działa dla przyjemności i osobistego rozwoju.
Kto zapisuje się do WSAD?
Naszymi uczestnikami są dorosłe osoby, chcące pracować nad sobą. Niektórzy mają silną potrzebę zmiany swojego życia i zostania aktorami. Inni potrzebują nauczenia się lepszego wyrażania emocji, nie blokowania się w trudnych sytuacjach albo po prostu spędzania wartościowego czasu nie przed komputerem, ale w realnym kontakcie z żywymi, ciekawymi ludźmi.
Warsztaty Aktorskie
Czy nie jestem za stary/a na warsztaty aktorskie?
Nasze warsztaty skierowane są do osób od 16. roku życia bez górnej granicy wieku. Są to zajęcia dla każdego, komu trening aktorski mógłby pomóc. Jego elementy – praca nad ciałem i głosem, techniki panowania nad stresem, rozwój kreatywności – są niezwykle przydatne na co dzień czy to w pracy zawodowej, czy w prywatnym życiu. Średnia wieku na naszych warsztatach to 25-30 lat.
Czy warsztaty są przeznaczone dla zwykłych śmiertelników?
Tak. Warsztaty skierowane są do każdej osoby, która chce popracować nad swoją ekspresją. Nie chodzi o to, aby zostać profesjonalnym aktorem/ aktorką. Warsztaty dla początkujących skierowane są do tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z teatrem.
Czy powinienem/powinnam się bać?
Praca prowadzona jest w taki sposób, aby generować jak najmniej stresu i jak najwięcej przyjemności. Zajęcia prowadzone są w sposób łagodny, z wyczuciem, humorem, bez nadęcia.
Dlaczego na zajęciach ćwiczymy w wygodnym stroju?
Chodzi o to, aby móc się swobodnie poruszać – skakać, robić skłony, głęboko oddychać. Ponieważ w działaniach teatralnych używamy całego ciała. Bierzemy również miękkie buty na zmianę, można też ćwiczyć w skarpetkach, dlatego że czasem leżymy na podłodze i nie chcemy wdychać pyłu i brudu.
Czy można odrobić nieobecność na warsztatach semestralnych? Na przykład w innej grupie?
Mamy taką zasadę, że nie można odrabiać zajęć w innej grupie. Każda ma inny program dostosowywany na bieżąco do uczestników. Zależy nam także na komforcie pracy – dzięki temu, że są to regularne spotkania w stałej grupie, możemy się lepiej poznać i działać bez skrępowania.
Warsztaty wokalne
Do jakiej grupy semestralnej zapisać się na początek?
Na początek, jeśli chcesz się rozeznać, co w ogóle można z głosem zrobić, polecamy grupę ogólną “Otwórz głos”, w której dużo pracujemy nad usuwaniem barier psychofizycznych i próbowaniem różnych sposobów użycia głosu – ćwiczymy wypowiedzi, trochę śpiewamy, trochę eksperymentujemy, poznajemy swój naturalny instrument. Dla tych, którzy woleliby się skupić na emisji głosu w mowie, mamy grupę mówioną „Głos aktora”. A dla tych, którzy chcieliby pośpiewać, mamy grupy śpiewacze.
Czy muszę znać nuty, aby zapisać się na warsztaty śpiewu?
Nie musisz znać nut. Uczymy się metodami, które nie wymagają wykształcenia muzycznego. Pracujemy na materiale tradycyjnym, który przez wieki funkcjonował w przekazie ustnym. Naszą misją jest upowszechnianie śpiewu jako normalnej, prozdrowotnej i społecznej aktywności. Żeby biegać, nie musisz być maratończykiem. Żeby gotować, nie musisz być szefem kuchni. Żeby śpiewać, nie musisz być profesjonalnym muzykiem.
Dlaczego na zajęciach ćwiczymy w wygodnym stroju?
Chodzi o to, aby móc się swobodnie poruszać – skakać, robić skłony, głęboko oddychać. Ponieważ do wydobywania głosu używamy całego ciała. Bierzemy również miękkie buty na zmianę, można też ćwiczyć w skarpetkach, dlatego że czasem leżymy na podłodze i nie chcemy wdychać pyłu i brudu.
Po co zapisać się na warsztaty semestralne? Czy nie wystarczy jeden weekend?
W pracy nad głosem, tak jak w pracy nad innymi częściami ciała, ważna jest systematyczność. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie, biorące udział w procesie fonacji oraz utrwalamy zdrowe nawyki. Jednak jeśli nie masz czasu na warsztaty semestralne, możesz wybrać opcję weekendową, aby zdobyć narzędzia do pracy własnej lub sprawdzić, czy nasze metody są odpowiednie dla Ciebie.
Czy można odrobić nieobecność na warsztatach semestralnych? Na przykład w innej grupie?
Mamy taką zasadę, że nie można odrabiać zajęć w innej grupie. Każda ma inny program dostosowywany na bieżąco do uczestników. Zależy nam także na komforcie pracy – dzięki temu, że są to regularne spotkania w stałej grupie, możemy się lepiej poznać i działać bez skrępowania. Natomiast jeśli chodzi o śpiewanie, to zawsze rozsyłamy nagrania i teksty do nadrobienia we własnym zakresie.