TEATR ZMIANY | SPEKTAKLE
PERSPEKTYWA

23 października 2022 (niedziela), godz. 19.00, DK Zacisze

27 listopada 2022 (niedziela), godz. 19.00, DK Kadr

 

"Perspektywa" to kameralna opowieść o relacjach międzyludzkich, o przyjaźni i miłości, o oczekiwaniach i możliwościach, o przemijaniu i tęsknocie za tym co było i za tym co mogło być.

 

Rzecz dzieje się w jednym z mieszkań gwarnego Londynu. Raymond odwiedza swoich dawnych znajomych ze studiów - Emily i Charliego. Niestety moment nie jest najlepszy. Para przeżywa właśnie kryzys małżeński. Charlie pragnie naprawić swoje stosunki z żoną, w związku z tym prosi przyjaciela o przysługę. Dobroduszny Ray zgadza się być częścią strategii, która ma doprowadzić do uleczenia zagrożonego związku. Idealny wydawać by się mogło plan wywołuje serię dziwnych i nieco szalonych zdarzeń, których konsekwencje ciężko przewidzieć.

Tekst powstał w oparciu o opowiadanie "Come rain or come shine" pochodzącego ze zbioru "Nokturny" Kazuo Ishiguro. Tekst przełożył na polski Lech Jęczmyk.

 

Twórcy i aktorzy to uczestnicy i absolwenci Warsztatów Teatralnych Akademii Sztuki i Kultury. Spektakl natomiast powstał oddolnie, z inicjatywy samych twórców. Da się!

 

Obsada:

Raymond – Konrad Grobel

Emily – Małgorzata Wiewiórkowska

Charlie – Arkadiusz Lewandowski

 

Adaptacja i reżyseria:

Kamila Wiśniewska

Dźwięk:

Kamil Gąsiorowski

 

Miejsce pokazów:

23 października 2022, Dom Kultury Zacisze, Warszawa, ul. Blokowa 1.

27 listopada 2022, DK Kadr, Warszawa, ul. Rzymowskiego 32.

 

 

Wstęp wolny.

 

 

ARCHIWUM POKAZÓW
TRZECI AKT NORY TEATR ZMIANY - GRUPA SPEKTAKLOWA

28 czerwca 2022, godz. 19.00.

 

"Trzeci  akt Nory. Seans spirytystyczny na osiem kobiet i jednego mężczyznę."

Spektakl zbudowany wokół trzeciego aktu „Domu lalki (Nory)” Henryka Ibsena, tekstu sprzed ponad 100 lat. Przyglądamy się klasycznemu dramatowi Ibsena z lekkiego dystansu i swobodnej kulturowej infiltracji. Używamy wielu narracji - literackich, dokumentalnych i intymnych. Czy decyzja bohaterki o odejściu od męża i dzieci była aktem odwagi czy szaleństwem? Czy może jednak postać Nory to personifikacja ducha czasu epoki Ibsena - wyraz rosnącej w siłę emancypacji kobiet? I należy ją rozpatrywać szerzej? Czy dzisiaj taka decyzja byłaby uważana za równie kontrowersyjną? Czy kobiety poznały siebie lepiej i korzystają swobodnie z wypracowanej niezależności? Jak silne są w nas mity i przeświadczenia? Akt trzeci "Nory" jest pretekstem do wielu pytań, ale też sytuacją, która okazuje się wciąż nieoczywista w obiektywnej ocenie.

 

Miejsce:

Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1, Warszawa

 

Adaptacja i reżyseria: Natalia Sołtysik

 

Występują aktorzy grupy spektaklowej - Teatru Zmiany:

 

Karolina Bończyk

Joanna Sołtysik-Kowalska

Anna Trzak

Marta Świątkowska

Jakub Baran

Julia Napora

Zuzanna Lewandowska

Paulina Kaczmarczyk

Aleksandra Śliwak

Ewa Mazgajska

 

Guéckédou jest w Gwinei WSAD EPSILON WARSZAWA

19 czerwca 2022 (niedziela), godz. 19.00.

 

Człowiek jest paradoksem. Nie jest szczęśliwy, gdy dostosowuje się do wymogów społecznych, żyjąc według cudzych zasad, ale nie potrafi również czerpać radości z tego, że na każdym kroku w pełni eksponuje swoją osobowość. Znalezienie w tym wszystkim „złotego środka” okazuje się najtrudniejszym zadaniem. Rodzina. Konstelacje. Zależności i strategie przetrwania. Miłość do księdza, lęk przed siostrzaną bliskością, bycie przenikliwszym od własnego terapeuty, potrzeba bycia bohaterem, samotność, niespełnienie zawodowe i strach przed brakiem sensu – to wszystko motywy znane nie tylko z filmów. W naszej pracy warsztatowej nad scenami postanowiliśmy się przyjrzeć się takim tematom.

Spektakl ten jest pokazem pracy Studentów Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych po semestrze nauki. Powstał on podczas Scen, jednego z przedmiotów w ramach WSAD prowadzonego przez Reżyserkę, Natalię Sołtysik.

 

Miejsce:

Dom Kultury Świt

ul. Wysockiego 11, Warszawa

 

Reżyseria: Natalia Sołtysik

 

Występuję studenci Weekendowe Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych WSAD:

 

Marcin Bąk

Weronika Komosa

Katarzyna Waraksa

Grzegorz Zięba

Aleksandra Kilczewska

Patrycja Paszkowska

Sandra Pracz-Kudrej

Andżelika Szeląg

Justyna Lechowicz

Maja Zofia Sanak

Wojciech Górski

Adrianna Choina

Anna Bocianiak

 

Wstęp wolny.

SCENY WSAD BETA WARSZAWA

12 czerwca 2022 (niedziela), godz. 18.00.

 

„Sceny” to prezentacja efektów pracy semestralnej uczestników Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych – WSAD.

 

Widzowie zobaczą fragmenty kilku dramatów, które posłużyły do intensywnej pracy nad metodami budowania postaci i relacji partnerskich na scenie. Jest to też wspólna próba nowych interpretacji sztuk współczesnych i klasycznych oraz odważny krok dla uczestników kursu ku światowi sztuki aktorskiej.

Najważniejszy był dla nas proces i wspólna nauka. „Sceny” nie są produktem. Pokażemy etap pracy, na którym grupa zatrzymała się (chociaż mogłaby pracować dalej). Są wspólnym momentem w procesie, który możemy z dumą pokazać widzom, którzy chcą i obejrzeć ciekawe realizacje sceniczne poszczególnych scen z dramatów, i pokibicować naszym Studentom.

 

Reżyseria: Arkadiusz Ziętek

 

Występuję studenci Weekendowe Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych WSAD:

 

Krystian Jasionowski

Magdalena Saracen

Karol Dudek

Małgorzata Stefańska

Tomasz Rymarczuk

Marta Plawgo

Anna Skulska

Wojciech Śmigielski

Krzysztof Sobkowicz

Polina Szalak

Joanna Grabowska

 

Miejsce pokazu:

Dom Kultury Zacisze, Warszawa, ul. Blokowa 1.

 

Wstęp wolny.

MILCZANE | SCENY IMPROWIZOWANE WSAD OMEGA KRAKÓW

5 czerwca 2022 (niedziela), godz. 16.00.

 

Pokaz scen Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych WSAD OMEGA.

 

Obsada:

Ewa Stasiak, Bernadeta Kosztyła, Zbigniew Brożek, Marzena Borkowska-Brożek, Michał Jaworski, Aleksandra Bobak, Michał Tondyra, Barbara Wiatrek, Katarzyna Kaczmara, Katarzyna Kaczmara, Julia Wojewoda, Michał Basamon, Marta Hynek, Kamil Strzelecki

 

Prowadzenie przedmiotu Sceny: Andrzej Majczak

 

Miejsce pokazu:

Yoga-ta, Kraków, ul Kupa 3

 

Wstęp wolny.

BAJKI PRZEZ TELEFON

13 marca 2022, niedziela, godz. 19.00

 

Krótkie historie pełne absurdu pisane jako opowieści dla dzieci, uwielbiane przez dorosłych. Powstały w oparciu o polskie wydanie „Bajek przez telefon” Gianniego Rodariego w przekładzie Ewy Nicewicz-Staszowskiej.

 

Teatr Zmiany to uczestnicy warsztatów teatralnych Akademii Sztuki i Kultury. Młodzi i zdolni ludzie, którzy próbują swoich sił na scenie, często po raz pierwszy.

 

Adaptacja i reżyseria: Piotr Filonowicz

Występują: Aleksander Chojnacki, Patrycja Gieros, Paulina Kaczmarczyk, Maria Konopka, Kamila Miller-Henneberg, Beata Osińska, Alicja Sarniewicz, Wojciech Szkółka, Agnieszka Szymanik, Kornelia Tomczyk

 

Bohaterka spektaklu, Paulinka, jest córką komiwojażera, który pewnego dnia dzwoni do niej, żeby powiedzieć, że za szybko nie pojawi się z powrotem. Dziewczynka zostaje sama, ale co to za problem, skoro ma swój smartfon, komputer i projektor. A poza tym tata nagrał dla córki bajki-niespodzianki, więc już na pewno Paulinka będzie przeszczęśliwa w trakcie swojej przymusowej izolacji.

Nasza interpretacja to swobodna wariacja na temat „Bajek przez telefon” Gianni’ego Rodari. Krótkie opowieści były pretekstem do eksploracji rozmaitych technik teatralnych, wśród których najbardziej owocnymi okazały się techniki teatru cieni, słuchowiska i tradycyjnego teatru żywego planu. Praca nad spektaklem była procesowa, odkrywcza, do ostatniej chwili otwarta na eksperyment i improwizację.

 

Piotr Filonowicz, absolwent Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, założyciel grup Linia Nocna oraz Fabryka Destrukcja. Organizuje podróże etnomuzykologiczne. Prowadzi zajęcia z otwierania głosu. Założyciel Przędzalni głosu. Współtwórca improwizacji wolnej. Brał udział w licznych warsztatach teatralnych (m. in.: pod kierunkiem Eugenio Barby, Thomasa Richardsa). Prezes Fundacji Sztuki Współczesnej.

 

 

Miejsce pokazu:

Dom Kultury Zacisze, Warszawa, ul. Blokowa 1.

 

---------

 

Zapisy na warsztaty i do kolejnej grupy spektaklowej: warsztaty semestralne.

 

SCENY WSPÓŁCZESNE

30 stycznia 2022, niedziela, godz. 19.00

 

Pokaz scen współczesnych Weekendowej Szkoły Aktorskiej dla Dorosłych WSAD BETA.

 

Podczas semestralnych warsztatów prowadzonych przez Ewę Małecki uczestnicy pracowali w oparciu o sceny współczesnych dramatów, a ich zadaniem była przede wszystkim praca nad rolą, praca w przestrzeni, praca z partnerem. Prowadząca starała się, aby adepci gry aktorskiej porzucili swoje wcześniej wypracowane sposoby gry, a zamiast grania, by postarali się być na scenie i żywo, w sposób autentyczny reagowali na sytuację.

Wspólnym kluczem dla scen okazał się fakt, że wszyscy bohaterowie uciekają w świat fantazji lub mają przymus powtarzania pewnych wydarzeń z ich życia, tak jakby chcieli za wszelką cenę coś naprawić, ulepszyć. Okazuje się jednak, że prędzej czy później wpadają w stare koleiny, a przed samym sobą nie ma ucieczki. Niektóre sceny mają wydźwięk śmieszny, inne smutny, ale wszystkie są prawdziwe i zmuszają do refleksji nad własnym życiem. Całość wiąże się w formę przedstawienia, gdzie głównym środkiem wyrazu jest wyrazista gra aktorska.

 

Wystąpili:

Krystian Jasionowski

Magdalena Saracen

Karol Dudek

Małgorzata Stefańska

Kamila Kosmala

Tomasz Rymarczuk

Marta Plawgo

Urszula Michalak

Anna Skulska

Kuba Remiszewski

Wojciech Śmigielski

Agata Czyżewska

Polina Szalak

 

Opieka pedagogiczna, opracowanie muzyczne, oświetlenie:

Ewa Małecki

Absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Reżyseruje spektakle telewizyjne i teatralne, słuchowiska, czytania sceniczne oraz formy wizualne. Do tej pory reżyserowała między innymi w Teatrze Polskiego Radia, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Teatrze Telewizji, Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy, Teatrze Śląskim, Teatrze Nowym w Poznaniu. Laureatka licznych nagród za realizacje telewizyjne, radiowe i scenariusze. Uczestniczka mistrzowskiego kursu reżyserii STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy.

 

---------

 

Zapisy do kolejnej grupy WSAD: ZAPISY.

tu odbędzie się pokazy "Nory":

DK Bielany, ul. Estrady 112, Warszawa

tu powstawały spektakle:

Akademia Sztuki i Kultury, Al. Jana Pawła II 36c, Warszawa

AKADEMIA SZTUKI I KULTURY   *  WARSZAWA    *   JANA PAWŁA II 36C   *   OD 20 LAT WIODĄCE WARSZTATY W POLSCE   *   ZAJĘCIA WEEKENDOWE - SIEDMIODNIOWE - SEMESTRALNE - WEEKENDOWA SZKOŁA DLA DOROSŁYCH

 

RODO (POLITYKA PRYWATNOŚCI)    *    REGULAMIN    *    ZGODA OPIEKUNÓW