Grupa śpiewacza dla średnio zaawansowanych

 • Subtitle: Semestralne warsztaty wokalne
 • Date | Place:

  Luty – czerwiec 2024 / czwartki 17:30-19:00
  Warszawa

Uczymy się pieśni tradycyjnych różnych kultur, bardziej zwracając uwagę na detale niż w grupie początkującej. Na zajęcia zapraszamy dorosłych, którzy brali już udział w naszych lub innych warsztatach wokalnych i wiedzą, czym jest śpiew biały/naturalny. Nie jest to grupa „profesjonalna” i wykształcenie muzyczne zupełnie nie jest potrzebne.

Informacje

Idea

W grupach śpiewaczych uczymy się pieśni tradycyjnych różnych kultur. Wykorzystujemy metody, które nie wymagają wykształcenia muzycznego, chcąc zachęcić do śpiewania “nieprofesjonalistów”. Śpiew traktujemy w sposób nieestradowy. Nadrzędną wartością na naszych warsztatach jest przyjemność – przede wszystkim wykonawcy, ale także odbiorcy. Śpiewamy w grupie, co oznacza, że zestrajamy się z innymi głosami, harmonizujemy i słuchamy siebie nawzajem. Na naszych warsztatach wokalnych podkreślamy funkcję społeczną śpiewu oraz jego pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Program

Każde spotkanie zaczynamy od rozgrzewki, czyli rozluźnienia i uaktywnienia ciała, ćwiczeń oddechowych oraz wzmacniających głos. Następnie przechodzimy do nauki melodii. Pracujemy na technikach tradycyjnych, określanych także jako “biały śpiew” lub “śpiew naturalny”. Przy okazji każdej pieśni poznajemy także kontekst kulturowy, w którym jest lub była wykonywana. Regularne warsztaty pozwalają na stopniowe budowanie świadomości głosu, repertuaru muzycznego oraz kształcenie słuchu. W grupie średnio zaawansowanej podczas nauki pieśni bardziej zwracamy uwagę na detale niż w grupie początkującej, pogłębiamy znajomość technik śpiewu tradycyjnego oraz współbrzmienia.

Dla kogo?

Dla tych, którzy byli kiedyś na naszych warsztatach lub innych wokalnych.
Dla tych, którzy mieli do czynienia z muzyką tradycyjną, wiedzą, czym jest śpiew biały/naturalny.
Uwaga! Nie jest to grupa „profesjonalna” i wykształcenie muzyczne zupełnie nie jest potrzebne.

Kiedy?

Czwartki, 17:30-19:00
Semestr obejmuje 15 spotkań od lutego do czerwca 2024.
Pierwsze zajęcia odbędą się 22 lutego 2024.

Inne informacje

W warsztatach weźmie udział do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Ćwiczymy w wygodnym stroju, aby mieć swobodę ruchu. Na salę warsztatową wchodzimy w zmienionym obuwiu lub w skarpetkach.
Na zajęcia należy przychodzić 15 minut przed ich planowym rozpoczęciem. Wspólnie przygotowujemy przestrzeń, a po zajęciach ją sprzątamy.
Na miejscu jest dostępna herbata i kawa.

Prowadzenie

Prowadzący

 • Piotr Filonowicz
  Piotr Filonowicz

  Stworzył i prowadzi warsztaty teatralne Akademii Sztuki i Kultury. Jest absolwentem Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, założycielem grup Linia Nocna oraz Fabryka Destrukcja. Organizuje podróże etnomuzykologiczne. Prowadzi zajęcia z otwierania głosu. Stworzył Przędzalnię głosu. Jest współtwórcą improwizacji wolnej.
  Brał udział w licznych warsztatach teatralnych (m. in.: pod kierunkiem Eugenio Barby, Thomasa Richardsa). Piotr Filonowicz jest także autorem realizowanych w teatrze scenariuszy. Publikował eseje o Rilkem, Prouście, Schulzu, Wyspiańskim.
  Tworzy liczne projekty artystyczne. Jest prezesem Fundacji Sztuki Współczesnej.

 • Aleksandra Kowalczyk
  Aleksandra Kowalczyk

  Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.

Zapisy

Warszaty aktorskie, warsztaty wokalne, szkoła aktorska

Informacje o płatności

Jeśli stwierdzisz, że nie są to zajęcia dla Ciebie, możesz zrezygnować w ciągu 7 dni od pierwszego spotkania i otrzymać zwrot pełnej kwoty.

Lokalizacja

Warszaty aktorskie, warsztaty wokalne, szkoła aktorska

Lokalizacja

Warszawa – Akademia Sztuki i Kultury
al. Jana Pawła II 36C, Warszawa

Zobacz także