Informacje
Idea
Grupa śpiewacza jest otwarta dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy za śpiewaków czy śpiewaczki się nie uważają. Uczymy się pieśni tradycyjnych różnych kultur. Wykorzystujemy metody, które nie wymagają wykształcenia muzycznego, chcąc zachęcić do śpiewania “nieprofesjonalistów”. Śpiew traktujemy w sposób nieestradowy. Nadrzędną wartością na naszych warsztatach jest przyjemność – przede wszystkim wykonawcy, ale także odbiorcy. Śpiewamy w grupie, co oznacza, że zestrajamy się z innymi głosami, harmonizujemy i słuchamy siebie nawzajem. Na naszych warsztatach wokalnych podkreślamy funkcję społeczną śpiewu oraz jego pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Program
Każde spotkanie zaczynamy od rozgrzewki, czyli rozluźnienia i uaktywnienia ciała, ćwiczeń oddechowych oraz wzmacniających głos. Następnie przechodzimy do nauki melodii ze słuchu. Pracujemy na technikach tradycyjnych, określanych także jako “biały śpiew” lub “śpiew naturalny”. Przy okazji każdej pieśni poznajemy także kontekst kulturowy, w którym jest lub była wykonywana. Regularne warsztaty pozwalają na stopniowe budowanie świadomości głosu, repertuaru muzycznego oraz kształcenie słuchu. W grupie początkującej uczymy się podstaw emisji głosu, technik śpiewu tradycyjnego oraz współbrzmienia.
Dla kogo?
Dla tych, co zawsze chcieli śpiewać, ale bali się lub wstydzili.
Dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, czym jest muzyka tradycyjna, biały śpiew lub śpiew naturalny.
Dla tych, którzy potrzebują wzmocnienia swojego głosu poprzez regularne ćwiczenia.
Kiedy i gdzie?
Poniedziałki, 17:30-19:00
Semestr obejmuje 15 spotkań od lutego do czerwca 2025
Pierwsze zajęcia odbędą się 24 lutego 2025.
Warszawa, dokładną lokalizację podamy wkrótce.
Inne informacje
W warsztatach weźmie udział do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Ćwiczymy w wygodnym stroju, aby mieć swobodę ruchu. Na salę warsztatową wchodzimy w zmienionym obuwiu lub w skarpetkach.
Na zajęcia należy przychodzić 15 minut przed ich planowym rozpoczęciem. Wspólnie przygotowujemy przestrzeń, a po zajęciach ją sprzątamy.
Prowadzenie
Prowadzący
-
Aleksandra Kowalczyk
Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.