Informacje
Idea
W grupach śpiewaczych uczymy się pieśni tradycyjnych różnych kultur. Wykorzystujemy metody, które nie wymagają wykształcenia muzycznego, chcąc zachęcić do śpiewania “nieprofesjonalistów”. Śpiew traktujemy w sposób nieestradowy. Nadrzędną wartością na naszych warsztatach jest przyjemność – przede wszystkim wykonawcy, ale także odbiorcy. Śpiewamy w grupie, co oznacza, że zestrajamy się z innymi głosami, harmonizujemy i słuchamy siebie nawzajem. Na naszych warsztatach wokalnych podkreślamy funkcję społeczną śpiewu oraz jego pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Program
Każde spotkanie zaczynamy od rozgrzewki, czyli rozluźnienia i uaktywnienia ciała, ćwiczeń oddechowych oraz wzmacniających głos. Następnie przechodzimy do nauki melodii. Pracujemy na technikach tradycyjnych, określanych także jako “biały śpiew” lub “śpiew naturalny”. Przy okazji każdej pieśni poznajemy także kontekst kulturowy, w którym jest lub była wykonywana. Regularne warsztaty pozwalają na stopniowe budowanie świadomości głosu, repertuaru muzycznego oraz kształcenie słuchu. W grupie średnio zaawansowanej podczas nauki pieśni bardziej zwracamy uwagę na detale niż w grupie początkującej, pogłębiamy znajomość technik śpiewu tradycyjnego oraz współbrzmienia.
Dla kogo?
Dla tych, którzy byli kiedyś na naszych warsztatach lub innych wokalnych.
Dla tych, którzy mieli do czynienia z muzyką tradycyjną, wiedzą, czym jest śpiew biały/naturalny.
Uwaga! Nie jest to grupa „profesjonalna” i wykształcenie muzyczne zupełnie nie jest potrzebne.
Kiedy?
Czwartki, 17:30-19:00
Semestr obejmuje 15 spotkań od września 2024 do stycznia 2025.
Pierwsze zajęcia odbyły się 26 września 2024.
Akademia Sztuki i Kultury, Warszawa, Al. Jana Pawła II 36c
Inne informacje
W warsztatach weźmie udział do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Ćwiczymy w wygodnym stroju, aby mieć swobodę ruchu. Na salę warsztatową wchodzimy w zmienionym obuwiu lub w skarpetkach.
Na zajęcia należy przychodzić 15 minut przed ich planowym rozpoczęciem. Wspólnie przygotowujemy przestrzeń, a po zajęciach ją sprzątamy.
Na miejscu jest dostępna herbata i kawa.
Prowadzenie
Prowadzący
-
Piotr Filonowicz
Stworzył i prowadzi warsztaty teatralne Akademii Sztuki i Kultury. Jest absolwentem Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, założycielem grup Linia Nocna oraz Fabryka Destrukcja. Organizuje podróże etnomuzykologiczne. Prowadzi zajęcia z otwierania głosu. Stworzył Przędzalnię głosu. Jest współtwórcą improwizacji wolnej.
Brał udział w licznych warsztatach teatralnych (m. in.: pod kierunkiem Eugenio Barby, Thomasa Richardsa). Piotr Filonowicz jest także autorem realizowanych w teatrze scenariuszy. Publikował eseje o Rilkem, Prouście, Schulzu, Wyspiańskim.
Tworzy liczne projekty artystyczne. Jest prezesem Fundacji Sztuki Współczesnej. -
Aleksandra Kowalczyk
Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.