Informacje
Program
Będziemy uczyć się bułgarskich pieśni tradycyjnych, głównie z Macedonii Pirińskiej, Rodopów i regionu szopskiego. Zaczniemy od rozgrzania głosu i próby wydobycia jego siły, jasności, jaskrawości czy zwartości, jak zwykło się określać brzmienie bułgarskiego śpiewu. Nauczymy się kilku typowych ozdobników, w które obfituje tamtejsza muzyka. Poćwiczymy także charakterystyczne, oparte m.in. na sekundach współbrzmienia. A wszystko to wyśpiewamy w różnorodnych rytmach – parzystych, nieparzystych, a także bez określonego metrum.
Uczymy się sposobami, które nie wymagają wykształcenia muzycznego i nie podlegają żadnemu systemowi oceniania. Chcemy ten czas spędzić zarówno przyjemnie, jak i kreatywnie.
Warsztat będzie trwał w sumie 10 godzin.
Dla kogo?
Uwaga, poziom warsztatów to poziom NIEPODSTAWOWY. Przede wszystkim zapraszamy osoby, którym zdarzyło się już kiedyś śpiewać, zainteresowane śpiewem tradycyjnym, muzyką bułgarską i bałkańską.
Kiedy?
1-2 lutego 2025.
Niedziela
10:00-12:30; 14:00-16:30
Gdzie?
Prowadzenie
Prowadzący
-
Aleksandra Kowalczyk
Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.
Zapisy
Koszt i zapisy
- 450 zł – cena EARLY BIRDS przy zapisie i wpłacie zadatku do 12.01
- 490 zł – regularna cena