
Informacje
Zapraszamy na święto „Przędzalni głosu”! Ognisko i koncert grupy śpiewaczej, podsumowujący regularne warsztaty wokalne. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich – znajomych, znajomych znajomych, uczestników naszych minionych, teraźniejszych i przyszłych warsztatów itp.
Jak co roku historię opowiemy Wam w pieśniach różnych, ale jednak podobnych kultur. Tym razem wsłuchamy się w motyw daru.
„Ofiarować coś komuś, to ofiarować coś z siebie” – pisze antropolog Marcel Mauss w 𝘚𝘻𝘬𝘪𝘤𝘶 𝘰 𝘥𝘢𝘳𝘻𝘦. W społeczeństwach archaicznych system darów stoi w opozycji do czysto ekonomicznej, bezosobowej wymiany handlowej. Główną funkcją jest tworzenie i utrzymywanie więzi. Każda darowana rzecz posiada ducha, który domaga się odwzajemnienia. Wymianie podlegają dobra materialne, ale też niematerialne.
W pieśniach tradycyjnych zachowała się ta archaiczna idea daru. Małżeństwo to wymiana między rodzinami, tworzenie nowych powiązań, a także wymiana majątków i prezentów. Ofiara zakładzinowa na Bałkanach, obrzęd pochowania strzały na Polesiu czy bałtyckie rytuały na cześć słońca to przykłady wymiany między ludźmi a bóstwami. Wreszcie człowiek jako materia organiczna jest częścią obiegu życia.
Tworzy się z tego cała sieć relacji. „Wszystko porusza się tam i z powrotem, jak gdyby między klanami i jednostkami dokonywała się nieustanna wymiana jakiejś duchowej materii, obejmującej rzeczy i ludzi.”
Zachęcamy do zabrania ze sobą koców/mat do siedzenia oraz napojów i przekąsek. Będziemy wdzięczni za pomoc w zbieraniu drewna.
Wykonanie
Wystąpią uczestnicy i uczestniczki semestralnych warsztatów wokalnych – grupy śpiewaczej średnio zaawansowanej:
Jakub Wolak
Karolina Lichuta
Magdalena Budzińska
Monika Pawelska
Mateusz Brzeski
Urszula Sujak
Damian Loska
Zuzanna Zalewska
Nina Żółtańska
Dorota Kalinowska
Konstancja Gierba
Karolina Niesiobędzka-Rogatko
Magdalena Sołodyna
Wiktoria Polak
Aleksandra Zwijacz-Adamaszek
Barbara Zieleńska
Katarzyna Nowak-Komar
Miejsce
Nad brzegiem Wisły po praskiej stronie na wysokości ZOO. Postaramy się ustawić dla Was drogowskazy. Dokładna lokalizacja: 52.2555070,21.0170274
Prowadzenie
Prowadzący
- Piotr Filonowicz
Stworzył i prowadzi warsztaty teatralne Akademii Sztuki i Kultury. Jest absolwentem Akademii Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, założycielem grup Linia Nocna oraz Fabryka Destrukcja. Organizuje podróże etnomuzykologiczne. Prowadzi zajęcia z otwierania głosu. Stworzył Przędzalnię głosu. Jest współtwórcą improwizacji wolnej.
Brał udział w licznych warsztatach teatralnych (m. in.: pod kierunkiem Eugenio Barby, Thomasa Richardsa). Piotr Filonowicz jest także autorem realizowanych w teatrze scenariuszy. Publikował eseje o Rilkem, Prouście, Schulzu, Wyspiańskim.
Tworzy liczne projekty artystyczne. Jest prezesem Fundacji Sztuki Współczesnej. - Aleksandra Kowalczyk
Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.