Pieśni kupalne różnych kultur w Beskidach

 • Subtitle: Wyjazdowe warsztaty wokalne
 • Date | Place:

  28-30 czerwca 2024
  Czerniec w Beskidach

Zapraszamy na weekend w górach organizowany we współpracy z “Lepiej w podróży”. W pięknych okolicznościach przyrody będziemy uczyć się tradycyjnych pieśni kupalnych różnych kultur. Wyjazd zaczyna się warsztatem w piątek o godzinie 13:00, a kończy obiadem o 14:00 w niedzielę.

Informacje

Program

Tematem warsztatu będą pieśni związane z obrzędowością i obchodami NOCY KUPAŁY w różnych kulturach.

Noc kupały (również znana pod nazwami Kupała, Kupalnocka, sobótka to święto pierwotnie obchodzone przez pogańskich Słowian z różnych części Europy (a także w podobnym kształcie przez ludy germańskie, ugrofińskie, bałtyckie) poświęcona żywiołom wody i ognia i związanych z nimi odpowiednio Słońcu i Księżycowi, była świętem miłości, płodności, radości, zdrowia i urodzaju.

W sobotę przewidziane ognisko kupalne!

Warsztat będzie trwał w sumie 13 godzin. Dokładną rozpiskę czasową podamy bliżej terminu wyjazdu.

Dla kogo?

Warsztaty są dla osób, które lubią śpiewać lub dopiero chcą zacząć śpiewać, pragną poznać tradycyjne pieśni kupalne i otworzyć się na wspólne śpiewanie. Nieważne, czy już (i jak) śpiewasz, wystarczy gotowość na doświadczanie nowych rzeczy oraz pracę ciałem, głosem i wyobraźnią.

Uczymy się sposobami, które nie wymagają wykształcenia muzycznego i nie podlegają żadnemu systemowi oceniania. Chcemy ten czas spędzić zarówno przyjemnie, jak i kreatywnie. Warsztat będzie przeprowadzony na poziomie OPEN.

Kiedy?

28-30 czerwca 2024
Wyjazd zaczyna się warsztatem w piątek o godzinie 13:00, a kończy obiadem o 14:00 w niedzielę.

Zakwaterowanie

Chata Miłośliwka to miejsce, które powstało z miłości do natury, do przestrzeni i do ludzi.
To nie tylko pomysł na zbudowanie gospodarstwa i plan ucieczki z miasta. To przede wszystkim projekt stworzenia niecodziennego miejsca, położonego na wzgórzu, otoczonego sadem i oddalonego od asfaltu. To wyjątkowa czasoprzestrzeń dla wszystkich, którzy na chwilę chcą zatrzymać się w miejscu i zachwycić otaczającym nas światem. Siedlisko składa się z chaty, spichlerza i nowoczesnej stodoły. W sumie 7 pokoi, dwie kuchnie, dwie jadalnie, dwa salony, dwa tarasy, sala warsztatowa 60m2, altanę, saunę, miejsce na ognisko i plac zabaw z błotną kuchnią dla najmłodszych.

Pokoje są 2,3 osobowe. Na miejscu jest pościel i ręczniki, należy zabrać kapcie lub grubsze skarpety do chodzenia po chacie.

Wyżywienie, słowo od gospodarzy

Smaczne, domowe jedzenie staramy się dostosować do potrzeb gości.
Dieta zwykła oraz wegetariańska lub wegańska są w cenie.
Nie porcjujemy jedzenia – każdy je, ile chce.
Kawa, herbata i woda dostępne są cały czas.
Gotujemy tradycyjnie, nie używamy polepszaczy smaków ani kostek rosołowych, za to zdarza nam się użyć mniej typowych przypraw takich jak curry, anyż, kolendra czy kumin.
Dostępne są też przyprawy do kawy wg 5 przemian oraz herbaty ziołowe.

Proponowany rozkład posiłków to:
1. duże śniadanie z owsianką, kaszą jaglaną lub jajecznicą na ciepło
2. zupa z deserem w ciągu dnia
3. ciepła obiadokolacja

Transport

Dojazd do Miłośliwki we własnym zakresie, jeśli nie masz, jak tam dotrzeć napisz do Marzeny (mendel.marzena@gmail.com lub na FB @marzena.em), która będzie pomagać “dobierać się w autka” by wspólnie podróżować.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: mendel.marzena@gmail.com lub na FB @marzena.em

Prowadzenie

Prowadzący

 • Aleksandra Kowalczyk
  Aleksandra Kowalczyk

  Wokalistka, edukatorka, performerka. Studiowała kulturoznawstwo i slawistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz bułgarski śpiew ludowy w Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie. Zajmuje się głosem, percepcją dźwięku i międzykulturowością. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole folkowym Córy Mary. Działa w Fundacji Sztuki Współczesnej w ramach projektów wokół performansu i tradycyjnych technik wokalnych. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i śpiewu tradycyjnego, a także spacery dźwiękowe. Koordynuje warsztaty wokalne “Przędzalnia głosu”.

Rejestracja

Warszaty aktorskie, warsztaty wokalne, szkoła aktorska

Koszt i zapisy

 • Cena podzielona jest na dwie części: 1. warsztat i 2. noclegi plus wyżywienie.
 • 1. WARSZTAT – cena EARLY BIRDS obowiązuje przy zapisie do 15.05 430 zł – uczestnictwo w warsztatach (13h śpiewu)
 • 2. NOCLEGI PLUS WYŻYWIENIE – 570 zł
 • Gwarancją rezerwacji miejsca na warsztaty jest wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 400 zł na konto bankowe ING 87 1050 1445 1000 0097 3563 1526 (Marzena Mendel Magenta) oraz wypełnienie formularza znajdującego się pod poniższym linkiem.

Lokalizacja

Lokalizacja

Chata Miłośliwka

Zobacz także